eRko tábor Košeca 2023

Milí farníci.

Tento rok sa opäť podarilo uskutočniť pobytový erko-farský tábor v malebnej obci Ochodnica. Tábor sa konal v dňoch 7.-12.august. Zúčastnilo sa ho 34 účastníkov.

Dňa 7.8. 2023  v pondelok sme sa stretli pri ZŠ Košeca, nastúpili do autobusu a vydali sa smer Kysuce. Cesta bola dlhšia, ale spevom sme si ju spríjemnili. Po príchode sme si zložili veci a zoznámili sa s okolím. Náš tábor začínal v upršanom, sychravom počasí, ale to nám nevadilo. Ešte pred obedom sme sa zoznámili a povedali si pravidlá. Nasledoval chutný obed a chvíľu voľna. A potom to všetko začalo.

Ocitli sme sa v období zimy. Na sviatok sv. Barbory 4.12. sme začínali náš ,,táborový rok“. Postupne sme prešli zoznamovaním sa, rozdelením do skupiniek (podľa zaujímavosti o animátorovi) a rôznymi aktivitami na spoluprácu v skupinke. Nechýbali behacie hry, súťaživosť skupín a aj veľa radosti. Po večeri sme si predstavili ďalší bod programu. Stavanie našich dediniek. Každá skupinka dostala základný materiál na stavbu svojej dedinky. Nasledoval sviatok sv. Mikuláša, ktorý okrem sladkej odmeny doniesol aj povolenie na stavbu dediny.

V utorok sme sa zobudili do nového roka. Poriadne sme sa rozcvičili a oslávili sme nový rok dobrými raňajkami. Následne sme sa pustili sa do terénnej hry. Behali sme po rôznych stanovištiach a deti museli ukázať, že vedia spolupracovať.  Scénka: Po dobrom obede prišiel na svojej ťave, bohatý arab, ktorý rozdával dukáty  za predchádzajúce úlohy. Skupinky si následne vymýšľali svoje názvy dedín, erb, pokrik. Neskoršie nasledovali mini trhy, kde im pani predavačka predávala prvé materiály na tvorbu domčekov (krabičky od čajov, liekov, farebný papier…). A začalo sa tvoriť. Prvé domy vznikali veľmi rýchlo. Po čase majstrovania prišiel oddych a večera. Po večeri sme si zahrali rôzne hry a nasledovala scénka. Bubeník prišiel ohlásiť stíšenie, popolcovú stredu a prechod do pôstneho obdobia.

V stredu sme chceli jar, tak sme pálili morénu. Prebehla scénka, ako dievčina Anička dobehla a vo vedľajšej dedine majú takú veľkú budovu s vežou. Vypadol jej názov, a tak deťom opisovala, ako to vyzerá, kto tam býva, čo sa tam robí…. Spoločne sme prišli na to, že to je kostol. A tak sme sa zbalili a vydali sa pozrieť na ten kostol do vedľajšej dediny. Nešli sme síce až tak ďaleko, ale menšia turistika nás, predsa čakala. Počas túry sme sa prehupli do obdobia veľkej noci a pripomenuli si veľký týždeň. Aktivitami si pripomenuli konkrétne dni veľkej noci a povedali si, čo sa stalo. Po turistike sme si oddýchli a šli na sv. omšu do chrámu v Ochodnici. Po sv. omši sme si trocha oddýchli a pokračovali v programe. Opäť sme nakupovali materiál na naše dedinky a pustili sa do výstavby.

Štvrtok sme sa zobudili do parádnej jari. Čakal nás silák Jano, ktorý sa deťom trocha predvádzal. Zorganizoval deťom olympiádu a misiu prekonaj Jana.  Olympiáda trvala až do obeda. Nakoniec si misiu prekonaj Jana deti vyskúšali až po obedňajšom oddychu. A nakoniec sme stavali Máj. Jano deťom pripomenul, že nie je až taký silný. Oni, ako celok sú určite silnejší a vedia tak konať spolu aj veľa dobra. Spoločne sme sa presunuli na sv. omšu. Po sv. omši silák Jano pozval deti na opekačku, ako odmenu za dnešný deň.

Piatok sme sa posunuli už na letné mesiace a užili si deň plný hier, súťaží. Pripomenuli si sviatok Jána a jánske ohne. Poobede sme dokončovali naše dedinky a prišiel za nami aj richtár Kysúc a celého okolia. Pýtal sa nás, kto sme a, čo za dediny to tu máme. A či chceme byť mesto alebo jednotlivé dedinky. Na záver sme sa spojili do veľkého eRko mesta, v ktorom máme všetky budovy. Kostol, úrad, krčmu, kultúrny dom… Večer sme si rozdali trička a každý sa každému podpísal. Bola to vstupenka na filmový večer, ktorým sme ukončili náš tábor.

V sobotu 12.8.2023 sme zhodnotili celý tábor, rozdali si odmeny a vybrali sa domov. Nesmie chýbať táborová fotka.

Ciele sme naplnili, pretože deti pochopili, že v skupine je sila. Ako skupina vieme lepšie, rýchlejšie pomôcť. Naučili sme sa cnosti ako vďačnosť, zodpovednosť, spolupatričnosť.  Uvedomili sme si, čo všetko máme a začo všetko máme byť Bohu vďačný. A pripomenuli sme si sviatky, zvyky a naše tradície.

Tento tábor finančne podporili: OZ Košecké Zvony, eRko – HKSD, MŠVVaŠ SR, obec Košeca. Sponzorské dary sme prijali od mnohých farníkov, rodičov, pani Miriam Lexmann, pána farára Janka Čepelu.

Za finančné prostriedky, dary, modlitby úprimne Pán Boh zaplať.

Pane Ježišu, ďakujeme Ti za požehnaný čas. Strávili sme spolu s tebou krásny týždeň plný radosti, pokoja, lásky a tvojho požehnania. Bohu vďaka.